BEZPŁATNA DOSTAWA PACZKOMATY INPOST POWYŻEJ 99,00 zł

Kreatyna

Zobacz jako Siatka Lista
Filtruj

Produkty 1-20 z 28

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący
Bestsellery
  1. Suplement diety
    Olimp-Creatine-1250-Mega-Caps-400-Kapsułek
    Special Price 149,00 zł 164,50 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 127,80zł
  2. Suplement diety
    Olimp-Creatine-Monohydrate-Powder-550-g
    Special Price 129,00 zł 134,00 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 120,60zł
  1. Suplement diety
    Biogenix-Mono-Powder-450g
  2. Suplement diety
    Biogenix-Regenerator-Mono-Powder
  3. Suplement diety
    DNA-Mono-500-g
    72,50 zł
  4. Suplement diety
    Olimp Creatine 1000 Mega Caps - 180 kapsulek
    Special Price 81,45 zł 90,50 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 81,45zł
  5. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +16 pkt
    Olimp-Creatine-1250-Mega-Caps-120-Kapsułek
    Special Price 47,70 zł 53,00 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,91zł
  6. Suplement diety
    Olimp-Creatine-1250-Mega-Caps-30-Kapsułek-blister
  7. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +48 pkt
    Olimp-Creatine-1250-Mega-Caps-400-Kapsułek
    Special Price 149,00 zł 164,50 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 127,80zł
  8. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +56 pkt
    Olimp-Creatine-1250-Mega-Caps-Limited-Edition-500-Kapsułek
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 179,10zł
  9. Suplement diety
    Olimp Creatine 1250 Mega Caps® 120 kapsułek + Olimp Vita-Min One 60 kapsułek
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,74zł
  10. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +41 pkt
    Olimp-Creatine-Monohydrate-Powder-(Creapure)-500-g
  11. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +41 pkt
    Olimp-Creatine-Monohydrate-Powder-550-g
    Special Price 129,00 zł 134,00 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 120,60zł
  12. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +41 pkt
    Olimp-Creatine-Monohydrate-Xplode-Powder-500-g
    Special Price 85,00 zł 98,00 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 88,20zł
  13. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +10 pkt
    Kreatyna Olimp Creatine Xplode Powder - 260 g
    Special Price 67,95 zł 75,50 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 61,16zł
  14. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +24 pkt
    Olimp-Creatine-Xplode-Powder-500-g
    Special Price 110,00 zł 129,00 zł
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 103,41zł
  15. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +20 pkt
    Olimp-Kre-Alkalyn-2500-Mega-Caps-120-Kapsułek
  16. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +12 pkt
    Olimp-Rocky-Athletes-Creatine-200-g
  17. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +12 pkt
    olimp-rocky-athletes-creatine-250-g
  18. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +27 pkt
    Jabłczan kreatyny Olimp TCM Xplode - 450 g
  19. Suplement diety
    Olimp Premium Club points
    +12 pkt
    Olimp-TCM-1100-Mega-Caps-120-Kapsułek
Zobacz jako Siatka Lista
Filtruj

Produkty 1-20 z 28

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Czym jest kreatyna i jak działa?

Kreatyna – niezwykle popularny suplement diety, po który często już na początku przygody ze sportami siłowymi i wytrzymałościowymi sięgają początkujący sportowcy. Czym jest kreatyna i jak działa? Poznaj formy kreatyny. Dowiedz się, jak i kiedy przyjmować kreatynę oraz z którymi suplementami warto łączyć ten składnik.

Kreatyna, a dokładnie kwas ß-metyloguanidynooctowy jest związkiem chemicznym, który produkowany jest w naszym organizmie (m.in.

nerkach, wątrobie, trzustce) przy udziale trzech aminokwasów - metioniny, glicyny oraz argininy. Jej większa część jest transportowana wraz z krwią do mięśni (przede wszystkim szkieletowych), reszta natomiast wydalana z ustroju wraz z moczem. Ilość syntezowanej kreatyny nie jest duża, dlatego osoby trenujące powinny zadbać o uzupełnienie codziennej diety o ten składnik. Można to zrobić włączając do swojego menu pokarmy w postaci ryb, drobiu, wieprzowiny czy wołowiny. Należy mieć jednak na uwadze to, że dostarczenie 5 g kreatyny wymaga zjedzenia aż 1 kg mięsa.

O wiele łatwiejszym i zarazem bardziej skutecznym sposobem jest suplementacja preparatami zawierającymi kreatynę, będącymi świetnym dodatkiem do codziennego, zrównoważonego odżywiania. Odżywki z kreatyną to proste i wygodne wsparcie w postaci szybkiego dostarczenia tej substancji naszym mięśniom. Należy jednak pamiętać, aby tego typu produktów nie traktować jako zamienników diety, a jedynie jako wartościowy, wspomniany dodatek.

Na półkach sklepowych nie brakuje suplementów diety z kreatyną. Preparaty można kupić zarówno w formie kapsułek czy tabletek, jak również w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna nasila proces resyntezy ATP – kluczowego nośnika energetycznego w organizmie. W tkance mięśniowej substancja ta ulega przemianie do fosfokreatyny, która dostarcza bogatoenergetyczne rodniki fosforanowe będące głównym źródłem energii podczas krótkich ćwiczeń o dużej intensywności. Tym sposobem dochodzi do stworzenia lepszego środowiska dla pracujących mięśni, w efekcie czego zyskują one energię, którą możemy wykorzystać podczas sesji treningowych.

Badania naukowe dowiodły, że spożywanie dziennie 3 g kreatyny dziennie zwiększa wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Stąd też po kreatynę chętnie sięgają sportowcy uprawiający dyscypliny siłowo-wytrzymałościowe, np. sprinterzy, kolarze, trójboiści, kulturyści czy nawet zawodnicy sportów zespołowych.

Jaką formę kreatyny wybrać?

Istnieje wiele form kreatyny. Popularną, doskonale przebadaną formą kreatyny jest dobrze znany sportowcom monohydrat. To połączenie kreatyny z cząsteczkami wody. Postać ta charakteryzuje się doskonałą przyswajalnością, świetnie wysyca tkanki i doskonale wiąże wodę. Stąd też u osób stosujących monohydrat często można zauważyć efekty w postaci „nabitych” mięśni.

Do wyboru mamy również inne formy kreatyny, jak:

  • jabłczan kreatyny, będący połączeniem trzech cząsteczek kreatyny z kwasem jabłkowym. W porównaniu do wymienionego wyżej monohydratu wykazuje się mniejszym wiązaniem wody.
  • cytrynian kreatyny, w którego składzie występuje kwas cytrynowy. Charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością.
  • ester etylowy kreatyny – powstaje na skutek procesu estryfikacji kreatyny, dzięki któremu substancja ta nie zostaje przekształcona do postaci nieaktywnej biologicznie kreatyniny, co pozwala w pełni wykorzystać wspominaną kreatynę.
  • kre-alkalyn – buforowany monohydrat kreatyny, a więc nowatorska postać tego składnika, która stanowi rozwiązanie problemu niskiej wytrzymałości biochemicznej, a tym samym wysokich strat kreatyny do nieaktywnej formy kreatyniny.
  • pirogronian kreatyny – podobnie jak wspomniany jabłczan, charakteryzuje się mniejszym wiązaniem wody w przeciwieństwie do monohydratu.
  • chelat kreatynowy magnezu – zaawansowana, opatentowana postać, która pozwala zwiększyć ilość kreatyny w mięśniach. Nie wykazuje skłonności do gromadzenia wody

Możliwości co do wyboru form, jeśli chodzi o suplementację kreatyną, nie brakuje. Do tego dochodzą jeszcze popularne stacki kreatynowe będące połączeniem kilku wyżej wymienionych form kreatyny, które często zostają uzupełnione dodatkowymi składnikami, np. witaminami i minerałami lub aminokwasami, w tym m.in. boosterami tlenku azotu NO – l-argininą czy l-cytruliną. Takie zestawienie składników i ich synergistyczne działanie ma na celu zwiększyć efekty pracy podczas sesji treningowych.

Jak przyjmować kreatynę? Na czczo czy z posiłkiem?

Wiele osób wciąż zadaje pytanie „jak dawkować i kiedy stosować kreatynę?”. Od dawna trwają dyskusje czy przyjmować kreatynę na czczo, czy przed lub po treningu? Zdania są podzielone.

Osoby stosujące kreatynę rano przed pierwszym posiłkiem twierdzą często, że przyjmowanie jej na czczo pozwala na lepsze wchłanianie tego składnika. Nie udowodniono tego jednak w badaniach. Co więcej, źródła naukowe potwierdzają, że przyswajanie kreatyny potęgują m.in. węglowodany, w tym dekstroza. Kreatynę warto również podawać w połączeniu z magnezem czy tauryną.

Kreatyna przed czy po treningu?

Skoro kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w trakcie ćwiczeń to może warto przyjmować ją przed treningiem? Warto. Należy jednak mieć na uwadze, że jedna porcja nie wpłynie znacząco na poprawę naszych zdolności wysiłkowych. Dopiero po regularnej suplementacji kreatyną można oczekiwać efektów w postaci wspomnianej, zwiększonej wydolności fizycznej.

Czy zatem należy stosować kreatynę po treningu? Nie ma w tym nic złego. Jak wiadomo po wysiłku należy uzupełnić składniki odżywcze, przede wszystkim białko i węglowodany, dzięki którym możliwa jest rozbudowana naszej sylwetki. Nie zaszkodzi też porcja kreatyny. Przy asyście wspomnianych „węgli”, które pomagają w jej transporcie do mięśni, kreatyna może okazać się cennych wsparciem w sprawniejszej regeneracji zmęczonych treningiem mięśni i pozwoli dodatkowo uzupełnić rezerwy energetyczne.

Zapytacie, a co z fazą nasycenia (ładowania)? Kiedyś była ona niezwykle popularna, jednak z czasem i nowymi badaniami naukowymi, większość zawodników decyduje się na regularną suplementację, zarówno w dni treningowe, jak i te bez aktywności fizycznej.

Dawkowanie i stosowanie kreatyny

Jaka dzienna porcja kreatyny będzie optymalna? Odpowiedź na to pytanie nie została do końca jasno sprecyzowana. Badania naukowe mówią, że już 3 g kreatyny pozwala zwiększyć wydolność fizyczną trakcie ćwiczeń. Dlatego to niezbędne minimum. Niektóre źródła twierdzą, że optymalną porcją jest 10 g kreatyny dziennie, w okresie okołotreningowym (5 g przed i 5 g po treningu). W dni nie treningowe należy utrzymać tę porcję, przyjmując kreatynę, np. rano i w godzinach wieczornych.

Co się stanie, jak przestanę brać kreatynę?

Wiele osób zastanawia się, jak będą skutki przerwania suplementacji kreatyną? Z pewnością spadnie jej zawartość w mięśniach, a tym samym zmniejszy się poziom fosfokreatyny, co będzie miało wpływ na produkcję ATP. Tym sposobem możemy odczuwać spadek siły i wydolności fizycznej.

Czy należy zatem rezygnować z regularnej suplementacji? Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie nie musimy tego robić. Regularne przyjmowanie kreatyny przynosi o wiele lepsze efekty, niż przerywanie suplementacji. Mięśnie wówczas pozostają odpowiednio wysycone kreatyną, a nam łatwiej będzie zachować wspomnianą siłę i wydolność fizyczną.

Kreatyna – skutki uboczne

Choć kreatyna jest substancją naturalnie produkowaną w naszym organizmie to jej przyjmowanie, jak każdego innego składnika dostarczanego w większych ilościach do organizmu, może spowodować pojawienie się niepożądanych objawów.

Warto więc przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania kreatyny. Czytajmy również składy suplementów diety z kreatyną. Niewykluczone, że w danym produkcie są składniki, które nie będą tolerowane przez nasz organizm. Wybierajmy sprawdzone preparaty znanych producentów, którzy nie tylko gwarantują wysoką jakość, ale i bezpieczeństwo stosowania. Takim z pewnością jest firma farmaceutyczna Olimp Laboratories, dysponująca własnym, nowoczesnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym, wykwalifikowaną kadrą doświadczonych naukowców, którzy z niezwykłą pasją i starannością tworzą oraz badają produkowane suplementy.

O jakich skutkach ubocznych możemy mówić w przypadku nieodpowiedniej suplementacji kreatyna?

  • szybki przyrost masy ciała, który może być związany ze zatrzymaniem wody w organizmie. To z kolei może prowadzić do odwodnienia i mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek. Dlatego przyjmując kreatynę w postaci suplementów pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu.
  • utrata cennych witamin i minerałów na skutek wspomnianego odwodnienia, co może mieć wpływ, np. na pojawienie się niekontrolowanych skurczy mięśni.
  • wzdęcia i problemy trawienne, które mogą szczególnie występować u osób z wrażliwym żołądkiem lub nadkwasotą.
  • uszkodzenia wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania zbyt dużych porcji kreatyny
  • nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni

Suplementy, z którymi warto łączyć kreatynę

Kreatynę można przyjmować osobno lub w połączeniu z innymi, wartościowymi dla niej składnikami. Przykładem są wspomniane wyżej węglowodany, które zdaniem wielu specjalistów, sprzyjają sprawniejszemu wchłanianiu kreatyny do komórek mięśniowych. Warto więc, aby nasza zróżnicowana, codzienna dieta zawierała odpowiednią porcję „węgli”. Uzupełnienie mogą stanowić odżywki węglowodanowe, białkowo-węglowodanowe (gainery) lub preparaty typu carbo.

Z czym warto jeszcze łączyć kreatynę? Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie tego składnika wraz z magnezem i witaminą B6, które mają korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto magnez i witamina B6 przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Dodatkowo magnez jest pierwiastkiem, który pomaga w prawidłowej pracy mięśni.

Innym składnikiem, z którym można łączyć kreatynę jest tauryna - niebiałkowy aminokwas, który według niektórych źródeł naukowych wspiera w transporcie kreatyny do komórek mięśniowych. Wyczynowi sportowcy często też potwierdzają stosowanie kreatyny w połączeniu z kwasem alfa-liponowym (ALA). Ich zdaniem może on przyczyniać się do wzrostu poziomu kreatyny w mięśniach.

Suplementacja kreatyną polecana jest zarówno początkującym, jak i doświadczonym, wyczynowym sportowcom. Składnik ten świetnie sprawdzi się u zawodników trenujących sporty siłowo-wytrzymałościowe, np. pływaków, crossfitowców, strongmanów, kulturystów, trójboistów czy zawodników uprawiających street workout i kalistenikę.

Wielu z nich korzysta z suplementów marki Olimp Sport Nutrition, która oferuje szeroki wybór produktów z kreatyną, zarówno w formie proszku, jak i kapsułek.

Sztandarowym suplementem, po który sięgają sportowcy jest tutaj Olimp Creatine Xplode Powder® – kreatynowy stack, będący połączeniem kilku wysokiej jakości form kreatyny. Badania na sztucznym układzie pokarmowym potwierdziły, że zastosowana w tym suplemencie diety mieszanka składników wykazuje lepszą stabilność kreatyny w przewodzie pokarmowym w porównaniu do popularnego, taniego monohydratu.

Skoro mowa już o monohydracie kreatyny, taki również znajdziemy w ofercie marki Olimp Sport Nutriton. Olimp Creatine Monohydrate Xplode Powder® to ultra mikronizowany monohydrat o doskonałej rozpuszczalności, który dodatkowo wzbogacono witaminami B6 i D. Tak jak inne preparaty z serii Xplode Powder®, odznacza się doskonałymi, orzeźwiającymi smakami.

Niezwykle czystą postać monohydratu kreatyny zawiera suplement Olimp Creatine Monohydrate Powder (Creapure®). Produkt został pozbawiony zbędnych dodatków i występuje w naturalnym smaku, dzięki czemu śmiało można go łączyć z innymi, smakowymi suplementami.

Dla osób preferujących przyjmowanie kapsułek marka Olimp Sport Nutrition stworzyła Olimp Creatine 1250 Mega Caps®. To solidna porcja kreatyny w formie monohydratu w każdej z pojemnych, łatwych w połknięciu kapsułek.

Kreatyna cena

Praktycznie wszystkie sklepy z suplementami diety i odżywkami dla sportowców umożliwiają zakup różnych form kreatyny. Czym się kierować poszukując odpowiedniego suplementu? Dla wielu osób duże znaczenie odgrywa cena, choć należy pamiętać, że nie zawsze idzie ona w parze z jakością. Dlatego suplementy z kreatyną warto kupować u znanych i renomowanych producentów, a przede wszystkim w ich autoryzowanych sklepach. To gwarancja nabycia odżywek zgodnych z oczekiwaniami.

Oprócz tego warto pamiętać, że duże znaczenie odgrywa surowiec, z którego został wykonany suplement. Odżywki marki Olimp Sport Nutrition wykorzystują wyłącznie przebadane, wysokiej jakości surowce. Nowatorska technologia w innowacyjnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowego firmy farmaceutycznej Olimp Labs pozwala na uzyskanie wysokiej jakości produktów, które są tworzone z dbałością o każdy detal i bez ryzyka występowania niebezpiecznych zanieczyszczeń np. metalami ciężkimi.