Jakie białko wybrać? TOP 20 najlepszych odżywek białkowych [RANKING]

2018-08-06
Jakie białko wybrać? TOP 20 najlepszych odżywek białkowych [RANKING]
Ranking białek. Które najlepsze?
„Jakie białko wybrać?”, „białko na odchudzanie?”, „Które białko na masę?” – to jedne z najczęściej zadawanych pytań przez osoby decydujące się na suplementację odżywkami białkowymi. By pomóc w wyborze stworzyliśmy ranking białek o pośrednim i długim czasie wchłaniania. Sprawdźcie TOP 20 produktów!

Białko – podstawowy budulec naszych mięśni

Białko to złożone struktury zbudowane z aminokwasów. Zgodnie z oświadczeniem zdrowotnym, przyczynia się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej, a także korzystnie wpływa na kości. W naszym organizmie proteiny pełnią szereg kluczowych funkcji, m.in.: budulcową, enzymatyczną, immunologiczną i hormonalną. Nic więc dziwnego, że odżywki białkowe należą do najbardziej popularnych suplementów sportowych zarówno wśród klientów młodych, jak i dorosłych. Po proteiny coraz częściej sięgają również osoby starsze. Silna pozycja białek na rynku wynika z długiej obecności tych produktów w sprzedaży oraz mocnych argumentów naukowych przemawiających za ich skutecznością w budowaniu i utrzymaniu mięśni.

W zależności od pochodzenia wyróżniamy białka roślinne np.: z soi, grochu, fasoli, ryżu (produkty wegańskie) oraz białka zwierzęce z mleka, jaj, wołowiny, kurczaka, łososia. Białko posiada też wiele cech, jak np. konsystencja, rozpuszczalność, smak czy zapach, które zależą od indywidualnych preferencji klienta.

Które białko najchętniej wybieramy?

Preparaty białkowe stanowią grupę niejednorodną, co sprawia trudności w klasyfikacji i testach. W celu wiarygodnej oceny porównującej różne rodzaje białek wprowadzono wskaźniki jakości: BV (Biological Value – wartość biologiczna), PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score –  wskaźnik strawności aminokwasów) i PER (Protein Efficiency Ratio – wskaźnik wydajności białka).

Ranking białek. Na redukcję i na masę
Najchętniej wybieranym przez konsumentów rodzajem białka są proteiny mleka. W ich obrębie należy wyszczególnić: białko serwatki i kazeiny.

Białko serwatkowe (whey) obejmuje koncentraty (WPC), izolaty (WPI) i hydrolizaty (WPH) białka. Kryterium podziału jest wynikiem różnych metod otrzymywania oraz odmiennego czasu wchłaniania z przewodu pokarmowego i czasu działania białka. Różne kryteria klasyfikacji i podziału protein sprawiają trudności przy testach białek i tworzeniu rankingu produktów białkowych. Zebranie tak różnorodnej grupy w jeden ranking było by więc dużym uproszczeniem i nie będzie wiarygodnym testem.

Biorąc pod uwagę tylko wielkość sprzedaży, jednoznacznie można stwierdzić, że to koncentrat serwatki WPC jest najczęściej kupowanym suplementem białkowym. Na drugim miejscu jest natomiast izolat sojowy. Czynnikiem przesądzającym o tak dużej rotacji produktu jest niska cena surowca na tle pozostałych rodzajów białek (np. białko jaja, wołowina czy łosoś).

Białko na masę czy na redukcje?

Osoba decydująca się pierwszy raz na zakup białka powinna mieć na uwadze obrany przez siebie cel, tzn. czy zamierza zredukować wagę ciała (redukcja tkanki tłuszczowej) czy zbudować beztłuszczową masę mięśniowej. Zgodnie z zaleceniami International Society of Sports Nutrition (ISSN), dobowe zapotrzebowanie na białko wynosi 1,5-2 g białka/kg masy ciała/dzień. Wartość RDA dla białka wyznaczona przez WHO jest niższa niż ISSN i mieści się w przedziale: 0.8-1.2 g białka/kg masy ciała/dzień. ISSN podkreśla, że wyznaczony przedział dotyczy osób uprawiających sport, którym zależy na przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej.

Osobom będącym na redukcji poleca się wybierać izolat lub hydrolizat serwatki, ewentualnie białko wołowe lub z łososia. Wymienione produkty cechują się niższą zawartością tłuszczu i węglowodanów.

Osoby uczulone na laktozę powinny decydować się na białka bezlaktozowe, oznaczone jako lactose free. Pozbawione tego cukru jest np. białko wołowe, z kurczaka, z łososia lub sojowe. Izolat lub hydrolizat serwatki najczęściej będą posiadały znikomą ilość laktozy, nieprzekraczającą 1%. Taki poziom jest akceptowany przez część osób z nietolerancja laktozy, jednak niektórzy szukają produktów sygnowanych lactose free lub zero carb. Dla wegetarian natomiast zaleca się białko sojowe lub inne białka roślinne np. z grochu.

Odżywki białkowe a bezpieczeństwo

Mówiąc o białkach należy też wspomnieć o wpływie protein na zdrowie, zwłaszcza nerki. W badaniach naukowych nie wykazano, aby preparaty białkowe powodowały uszkodzenie nerek. Fakt, że białko obciąża nerki jest sygnałem dla osób z upośledzoną funkcją nerek, aby skonsultować się z lekarzem. Z kolei w odniesieniu do osób zdrowych, należy zadbać o większą podaż wody w ciągu dnia oraz właściwego dzielenia porcji pokarmów, z których dostarczamy białko.

Odżywki białkowe są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Jedyne dolegliwości mogą pojawić się ze strony układu trawienia, np. wzdęcia lub skórne reakcje alergiczne. Renomowane firmy na rynku przeznaczają jednak wiele środków na badania i szukanie surowców proteinowych hipoalergicznych, które nie wywołują odczynów alergicznych i rewolucji żołądkowo – jelitowych.


Ranking najlepszych białek
Ranking białek

Poniższy ranking białek przygotowano dla produktów o pośrednim i długim czasie wchłaniania z przewodu pokarmowego. W zestawieniu uwzględniono: koncentraty serwatkowe mleka (WPC), kazeinę mleka, mieszanki (matrixy) różnych frakcji protein.

Ranking TOP 20 najlepszych białek o pośrednim i długim czasie wchłaniania (WPC, Kazeina, Matrixy):
 1. Whey Protein Complex 100% oraz 100% Natural Whey Protein Concentrate 
 2. OPTIMUM Whey Gold 
 3. OLIMP System Protein 80 
 4. BSN Syntha-6 
 5. BIOGENIX Whey Genix 
 6. MuscleTech Phase 8 
 7. Results Buildify RS 
 8. MusclePharm Combat 100% Whey Protein 
 9. Scitec Whey Protein Professional 
 10. DNA WPC
 11. TREC Whey 100 
 12. HI-TEC Whey C-6 
 13. KFD WPC 80 
 14. HI-TEC Protein
 15. Olimp Micellar Casein 
 16. SCITEC Whey Protein
 17. Formotiva Muscle Brick Whey 
 18. FA Whey Core 
 19. PVL Mutant Whey 
 20. Ostrovit WPC 80

OLIMP Whey Protein Complex 100% i 100% Natural Whey Protein Concentrate

Na 1. miejscu rankingu najlepszych białek o pośrednim/długim czasie wchłaniania znalazły się ex aequo produkty firmy Olimp Whey Protein Complex 100% i 100% Natural Whey Protein Concentrate. Są to bezapelacyjni liderzy sprzedaży i pozytywnych opinii wśród klientów. Wymienione białkowe odżywki cechuje wysoka jakość surowca i znaczna koncentracja białka powyżej 75%. Whey Protein Complex 100% został dodatkowo wzbogacony o izolat serwatki i posiada szeroką gamę oferowanych smaków, m.in.: słony karmel, sernik cytrynowy, jagoda lub nowość na rynku podwójna czekolada (doubel chocolate) zawierający naturalne kakao. Natomiast 100% Natural Whey Protein Concentrate jest dostępny tylko w jednym, naturalnym smaku i nie zawiera żadnych dodatkowych substancji, np. barwników, aromatów i słodzików, co jest niewątpliwie jego zaletą na tle konkurencji. Wymienione produkty są wizytówką firmy Olimp na rynku polskim i zagranicznym.

OPTIMUM NUTRITION Whey Gold

2. miejsce w klasyfikacji białek zajmuje produkt Optimum Nutrition Whey Gold, będący największą konkurencją dla Olimp Whey Protein Complex. Preparaty wykazują zbliżony poziom białka, jednak to w produkcie marki Olimp jest mniejsza ilość węglowodanów, co jest istotne przy odchudzaniu. Pod względem smaku, zapachu, rozpuszczalności i konsystencji Whey Protein Complex również wypada lepiej od Whey Gold. Przy porównaniu obu produktów należy wspomnieć też o cenie. Ta, jeśli chodzi o białko Whey Gold, dla niektórych klientów może okazać się zaporowa. Relacja cena/ilość produktu zdecydowanie przemawia za firmą Olimp i co istotne, surowiec białkowy użyty w Whey Protein Complex to jeden z najlepszych i najdroższych na rynku.

OLIMP System Protein 80

3. miejsce w rankingu zajmuje Olimp System Protein 80. Jest to wyjątkowe połączenie WPC i WPI wzbogacone o albuminę jaj, która cechuje się dłuższym czasem wchłaniania. System Protein 80 może być używane zarówno rano, jak i po treningu, a obecność białka jaj pozwala stosować ten produkt opcjonalnie w godzinach wieczornych, na noc. Produkt odznacza się wyjątkowym smakiem, konsystencją oraz profilem aminokwasowym.

BSN Syntha-6Biogenix Whey Genix, MuscleTech Phase 8 i Results Buildify RS

Pozycje od 4. do 7. przypadły matriksom białkowym, w kolejności odpowiednio: BSN Syntha-6, Biogenix Whey Genix i MuscleTech Phase 8. Są to mieszanki kilku frakcji białkowych. Obecnie coraz częściej odchodzi się od trendu matrixa białek, głównie przez fakt, że większość producentów wykorzystuje ilość frakcji w nazwie produktu jedynie jako element marketingowy w celu zwrócenia uwagi klientów. W rzeczywistości ilość pozostałych frakcji protein jest znikoma, a wygórowana cena jest nieadekwatna za produkt bazujący na WPC lub na białkach roślinnych pochodzących z soi lub pszenicy. Świadomość konsumentów wzrosła w ciągu ostatnich lat i stopniowo rezygnuje się ze wdrażania tak złożonych suplementów białkowych. Z grona zaprezentowanych tu matriksów najlepiej prezentuje się odżywka marki Biogenix, która jest stosunkowo długo na rodzimym rynku preparatów dla sportowców. Rozsądna cena, nowa receptura ze zwiększoną koncentracją protein o 10%, a także wykorzystanie trzech skutecznych frakcji proteinowych są wystarczającymi powodami, by sięgnąć po Whey Genix. Na 7. miejscu plasuje się nowa firma na rynku suplementów sportowych Results z produktem Buildify RS, zawierającym WPC, WPI i kazeinę micelarną o wydłużonej absorpcji z przewodu pokarmowego. Miks trzech frakcji o różnym czasie wchłaniania i aktywności biologicznej czyni białko Results Buildify RS jednym na najbardziej uniwersalnych od strony zastosowania.

Muscle Pharm Combat Whey Protein i Scitec Whey Protein Professional

Pozycja 8. i 9. należy odpowiednio do: Muscle Pharm Combat Whey Protein i Scitec Whey Protein Professional. Składem i nazwą nawiązują do Whey Protein Complex, jednak stosunek ceny i gramatury oraz liczne sondaże/ankiety dotyczące oceny smaku, rozpuszczalności i konsystencji przemawiają na korzyść białka firmy Olimp.

D.N.A. WPC alternatywą dla tańszych białek

Druga część ranking została przeznaczona dla prostszych i zarazem tańszych produktów białkowych jak m.in.: Trec Whey 100,  KFD WPC 80, Hi-Tec Whey C-6, Formotiva Muscle Brick Whey, Fitness Authority Whey Core, PVL Mutant Whey. Duża popularność wymienionych suplementów wynika w znacznej mierze z ich niskiej ceny w stosunku do dużej gramatury, która jednak nie zawsze musi iść w parze z jakością użytego surowca białkowego. Na szczególną uwagę zasługuje pozycja nr 10. D.N.A. WPC, która zawiera aż 75% wysokiej jakości koncentrat serwatki. Odżywka białkowa marki D.N.A. Supps jest doskonałą alternatywą dla tańszych białek z innych firm jak np. KFD, SFD, która wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim jakością i sposobem wytwarzania przypisywanym do tej pory wyłącznie liderom w dziedzinie produkcji suplementów diety.

OLIMP Micellar Casein

15. miejsce w rankingu to Olimp Micellar Casein. Wysokiej jakości produkt przeznaczony do suplementacji zwłaszcza w godzinach wieczornych, np. po kolacji na noc lub w trakcie przedłużających się w ciągu dnia przerwach od posiłku. A wszystko dlatego, że kazeina micelarna wykazuje dłuższy czas absorpcji z przewodu pokarmowego rzędu sześciu godzin. Odległe miejsce Micellar Casein podyktowane jest raczej trendami i działaniami marketingowymi na rynku, które przez ostatnie kilka lat silnie promowały białka wielofrakcyjne (matrixy) lub inne nowości w asortymencie odżywek, np. białka wołowe lub wegańskie. To sprawiło, że kazeina zeszła na dalszy plan. Kazeinę firmy Olimp cechuje wyjątkowa konsystencja oraz smak. Brak niepożądanych ziarnistości po rozpuszczeniu proszku jest niewątpliwą zaletą produktu i wynika z receptury, która zawiera czystą micelarna kazeiną, a nie pochodną - kazeinian wapnia - obecny w wielu produktach konkurencji, jako tańsza alternatywa o gorszej konsystencji i walorach smakowych oraz niższej wartości biologicznej BV.

Jakie białko najlepsze?
Warto wiedzieć! Niektórzy producenci praktykują, nie do końca uczciwe wobec klientów, techniki zwiększające ilość białka. Mogą to być, np. różne metody badawcze do oznaczania i wyliczania poziomu białka w produkcie (lub surowcu). Z reguły szacowanie jest tak ukierunkowane, aby wynik był zawyżony. Ciekawy zabieg fikcyjnie podnoszący poziom białka to dodatek substancji zawierających azot, np.: kreatyny, tauryny, glicyny lub kolagenu, jako tańszego substytutu serwatki.

Niniejszy ranking został przygotowany w oparciu o własną analizę sprzedaży i popularności produktów na podstawie ocen klientów w sklepach partnerskich PBC oraz portalach internetowych: Allegro, Amazon, Bodybuilding. Przy tworzeniu rankingu wzięto również pod uwagę analizę składników i dawek substancji czynnych oraz dostępność produktu w Polsce. Porównanie informacji o produktach nie ma charakteru wiążącego, a jedynie informacyjny. Olimp Laboratories Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje zakupowe podjęte w związku z tym opracowaniem. Zaprezentowany ranking nie zwalnia konsumenta z przeprowadzenia własnej analizy oferty produktów dostępnych na rynku. Zamieszczenie w rankingu znaków towarowych, znaków handlowych, nazw firm i innych oznaczeń przedsiębiorstwa ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi naruszenia praw do tych oznaczeń.


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel